“Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır.” Yaşar Kemal

nedensizce yazar dururum, bir edebi bütünde akar gider varlığım.

 • Home
  Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
 • Categories
  Categories Displays a list of categories from this blog.
 • Bloggers
  Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
 • Login
  Login Login form

Yazmasam Delireceğim.

Posted by on in Fevri
 • Font size: Larger Smaller
 • Hits: 4352
 • Subscribe to this entry
 • Print

 Bloguğumuzun acemi yazarı olmaya adayım şimdiden, hatta öyle bir kaptırdım ki kendimi okuyucularıma ilk cümlelerim konusunda derin çalışma içerisindeyim . Giriş her zaman yazılarımda önemli bir yer edinir, ondan giriş ve sesleniş cümlelerimde kararsızım.  Merhaba sevgili okuyucularım (sadece okuyucu cemaatine seslendiğim sanılabilir), sevgili blog okurlarım!  ‘’Sevgi’’ sözcüklerini nasılda çöpe dönüştürüyoruz, sırf iki satırımı okuyup, oylayacak diye sevgili mi oluyoruz şimdi. Sevgiliyi geçtim, ey blog okurlarım! Aslina bakarsaniz siz "sevgili" okurlarla nasil bir iliski kuracagimi da bilmiyorum.  Kafamda okur – yazar ilişkisiyle ilgili soru işaretleri de var çünkü. Okurun kafasında dağınık halde gezinen fikircikleri derleyip toplayan, özneleyen, tümleçleyen, yüklemleyen biri midir yazar? Bunu yapabildigi oranda basarili,yapmadıği kadar da aykırı mi sayılır? Yani okur düşündüğünü düşünen yazarı mi sever? Ama bu durum yazarın varlığını gereksiz kılmıyor mu? Siz kendi içinizde halledin, ben niye yazıyorum?

’’Yazmasaydım delirecektim’’ diyor toplumcu gerçekçi şair Sait Faik "söz vermiştim kendi kendime: yazı bile yazmayacaktım. yazı yazmak da hırstan başka ne idi ? burada namuslu insanlar arasında sakin ölümü bekleyecektim. hırs hiddet neme gerekti? yapamadım. koştum tütüncüye, kağıt kalem aldımç oturdum. ada'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. kalemi yonttum. yonttuktan sonra tuttum öptüm. yazmasam deli olacaktım."  

Bende bu yüzden yazacağım çünkü yazmak en özgür eylemidir insanın. Bazen dönülmez akşamın ufkuna varanları bazen de edebiyatımıza yeni nefes veren şairleri yazacağım. Bazen de yazarın burada ne demek istediğini zorlaştırmak için metaforlara başvuracağım (sağlığında yad etmediğimiz yazarların şiirlerinde ne anlatmak istediği bize kalır yadigar); ama ısrarla yazacağım çünkü yazmasam delireceğim ve deliliğim bulaşıcıdır.

Last modified on
Rate this blog entry:
1
 • No comments made yet. Be the first to submit a comment

Leave your comment

Guest
Guest Cumartesi, 06 Mart 2021