Hermes'in Güncesi

bla bla bla

 • Home
  Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
 • Categories
  Categories Displays a list of categories from this blog.
 • Bloggers
  Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
 • Login
  Login Login form

Tek Ders Sınavı İçin Kampanya Başlatıyoruz

Posted by on in Duyurular
 • Font size: Larger Smaller
 • Hits: 4442
 • Subscribe to this entry
 • Print

 Birçoğunuzun yakından takip ettiği gibi Anadolu Üniversitesi son yaptığı değişikliklerle birçok hakkımızı elimizden aldı. Özellikle bütünleme hakkı bizim  için en hayati konulardan biriydi. Biz de BÜTÜNLEME hakkımız için AÖF aleyhine kampanyalar başlattık ve sorunumuzu tüm Türkiye'de gündemleştirdik. Sonuç olarak da AÖF geri adım atmamayı tercih etti ve biz de konuyu yargıya taşıdık. Bu sürecin sonunda YÖK Başkanı bir televizyon programında "Tek Ders Hakkı"ndan bahsetti. Tek ders hakkı bilindiği gibi tüm üniversitelerde bulunan bir haktır. Okulu bitirmesine sadece 1 ders kalmış öğrencilere o ders için bir sınav hakkı tanınır. Bu bütünleme dışında bir  şeydir ve bütünleme olsa dahi tek ders sınavı uygulaması yapılır. Hali hazırda YÖK başkanı da buna benzer açıklama yapmışken ve örgün bölümdaşlarımızın vize, final dışında bütünleme, tek ders ve yaz okulu hakları varken bizden anlamsız gerekçelerle bütünleme sınavının dahi alınması haksızlıktır, hukuksuzluktur. Biz AÖF öğrencilerileri olarak bu hakkımızı istiyoruz. Yanlış anlaşılmasın biz bütünleme isteğimizden vazgeçmedik. Ve bunu er ya da geç alacağımızı da biliyoruz. Çünkü rektör beyin açıkladıklarının hiçbir hukuki yanı olmadığını ve tamamen duygusal (!) gerekçeleri olduğunu biliyoruz. En azından "bu işin felsefesinde yok" dediği kredili sistemin aynısının örgünde de olduğunu ve onlarda neden bu felsefenin uygulanmadığının açık bir izahata ihtiyacı var. Kaldı ki istatistikler gösteriyor ki AÖF öğrencilerinin yüzde 70'i bir işte çalışıyor. Ve AÖF öğrencilerinin tamamı kitaplarını çok geç alıyor. Konular çok fazla ve vize final arası yalnızca 3-4 hafta.... Bu koşulların doğuracağı felsefe Rektör Aydın'ın felsefesi olmasa gerek. Ama şunu da yakından biliyoruz ki felsefe bahane "para" şahane.

Bütün bu şartlar altında hazır bütünleme için hukuki sürecimiz işliyorken tek ders için de verilen sözün tutulmasını istiyoruz. (bu arada küçük bir bilgi vereyim hukuk sistemi pek fazla yanımızda yer almıyor ve dosyamızı özellikle bekletiyorlar. bu konuda örnek vermek gerekirse ilk başvurumuzu yaptığımız Danıştay 8. dairesi dosyamızı hala inceleme hakiminde bekletiyor. Normalde bir inceleme hakimi 2 günde karar veriyor. Ama bizim dosyamız 3 aydır önünde ve çoktan görevsizlik kararı verilmiş ve bilinçli olarak imza konulmuyor. Anlaşıldığı kadarıyla adli tatilin gelmesi bekleniyor.) Bu yüzden AÖF'e tek ders için dilekçe kampanyası başlattığımızı buradan duyuruyoruz.

Bu kampanyaya katılmak için yapmanız gereken tek şey kendi durumunuzu ve gerekçenizi anlatan bir dilekçe yazıp AÖF 16 Haziran 2013 tarihine kadar posta yoluyla dekanlığına göndermek. Bu kampanya için örnek bir dilekçe göndereceğiz ama herkesin kendi dilekçesini kendi cümleleri ile kendi sorunlarını ele alarak yazması daha etkili olacaktır. Bu yüzden şimdilik gönderici adresini yazıyoruz. Dilekçelerin en kısa sürede göderilmesi sürecin işleyişi açısından önemli olacaktır.

Hepinize katılımınız için şimdiden teşekkür ediyoruz.

DİLEKÇEYİ GÖNDERENLER LÜTFEN BU HABERİN ALTINA YORUM YAZSIN. KAÇ KİŞİ OLDUĞUMUZU GÖRELİM... BU HABERİ MÜMKÜN OLDUĞUNCA YAYMAYA ÇALIŞIN ARKADAŞLAR. BUNUN YANINDA DİLERSENİZ BİLGİ EDİNME HAKKIYLA AÖF'ÜN PROMOSYONLARDAN KAÇ LİRA ALDIĞINI VE BU PARAYI SINAV MALİYETLERİNDE NEDEN KULLANMADIĞINI DA SORABİLİRSİNİZ.

DİLEKÇE GÖNDERİM ADRESİ: 

 • ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
 • Yunusemre Kampüsü
 • 26470 ESKİŞEHİR
 • T: 0 (222) 335 0580
 • F: 0 (222) 335 3616

 

 

 

 

Last modified on
Rate this blog entry:
1
Acikogretim edebiyat bitirdi, ogretmen, bilgisayar bagimlisi, siirsever insan. Tek dersi 100 ulke gezmeden olmemek.
 • No comments made yet. Be the first to submit a comment

Leave your comment

Guest
Guest Perşembe, 04 Mart 2021