Hermes'in Güncesi

bla bla bla

 • Home
  Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
 • Categories
  Categories Displays a list of categories from this blog.
 • Bloggers
  Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
 • Login
  Login Login form

Sait Faik Abasıyanık

Posted by on in Biyografiler
 • Font size: Larger Smaller
 • Hits: 4381
 • Subscribe to this entry
 • Print

ABASIYANIK, SAİT FAİK
Yazar. 22 Kasım I906'da Adapazan'nda doğdu. Abasızoğullarından kereste tüccarı Mehmet Faik'in oğludur. Adapazarı Rehbcr-i Terakki Mektebi'ni, Bursa Lisesi'ni bitirdi. Bir süre İst. Üniversitesi Edebiyat Fakültesine devam etli. 1931'de İsviçre'ye iktisat öğrenimi yapmaya gitti. Oradan Fransa'nın Grenoble kentine geçerek, yabancı öğrenciler için açılan kurslara katıldı. (1933-34) 1935'te yurda dönerek bir süre Türkçe öğretmenliği yaptı. Babasının desteğiyle ticaret yapmaya çalıştı. Başarılı olamadı, ayrıldı. Haber gazetesinde bir ay süren muhabirlikten (1942) sonra başka bir iş yapmadı; babasının bıraktığı gelirle İstanbul'da, Burgaz adasında yaşadı. Yakalandığı siroz hastalığından öldü. (11 Mayıs 1954) Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı'ndadır. Ölümünden sonra, anısını yaşatmak için annesi tarafından "Sait Faik Hikâye Armağanı" kuruldu.
Yazarlığa şiir yazarak başladı. Bursa Lisesi'nde öğrenciyken yazdığı "İpekli Mendil" adlı hikâyesi edebiyat öğretmenince beğenilince, hikâye yazmaya yöneldi. 1934'ten başlayarak Varlık dergisinde yayınladığı hikayeleriyle tanındı. 1953'te A.B.D.'deki uluslararası Mark Twain Derneği'ne çağdaş edebiyata yaptığı katkılardan dolayı "onur üyesi" seçildi. Hikâyelerinden çoğu, başta Fransızca olmak üzere yabancı dillere çevrildi; dışarda da okunan bir yazar oldu.

Sait Faik. hikâyelerinde İstanbul'u, adaları, özellikle Burgaz adasını, denizi, balıkçıları, sıkıntı içinde yaşayan küçük insanları anlatır. Konuya ve olaylara fazla önem vermez. Daha çok dramatik zamanları ya da anları yakalayarak şiirsel bir dille anlatmayı sever. Renkli tasvirler yapar; insanları, hayvanları, kırları, doğayı, yaşamın çapraşıklığını olduğu gibi yansıtmaya çalışır, izlenimci ve gerçekçi bir yazardır. "Güçlü bir sanatçı olmakla birlikte, daha çok öznel bir sanatçıdır. Olayların ve kişilerin arkasında, hikâyelerinin ruhsal örgüsünü, tamamen bilinçleşmemiş olmakla birlikte, adamakıllı duyulan bir insanlık sevgisi dokumaktadır." (Vedat Günyol) "Kalemini güzelliklerin hakkını aramak, vermek, göstermek uğrunda kullandı." (Behçet Necatigil) "Getirdiği biçim ve öz yeniliği, onu günümüz Türk hikâyesinin doruklarından biri yapmıştır." (A. Özkırımlı)

Kitapları:
Hikâye: Semaver (1936), Sarnıç (1939), Şahmerdan (1940), Lüzumsuz Adam (1948), Mahalle Kahvesi (1950), Havada Bulut (1951), Kumpanya (1951), Havuz Başı (1951), Son Kuşlar (1952), Alemdağında Var bir Yılan (1954), Az Şekerli (1954), Tüneldeki Çocuk (1955), Mahkeme kapısı (1956), Balıkçının Ölümü (kitaplarına girmemiş hikâyeler, 1981)
Roman: Medar-ı Maişet Motoru (1944; Birtakım Adamlar adıyla ikinci baskı 1952), Kayıp Aranıyor (1952)
Şiir: Şimdi Sevişme Vakti (1953)
Yazılar, söyleşiler, mektuplar: Açık Hava Oteli (1980), Yaşasın Edebiyat (1981, derleyen: Muzaffer Uyguner)

Last modified on
Rate this blog entry:
2
Acikogretim edebiyat bitirdi, ogretmen, bilgisayar bagimlisi, siirsever insan. Tek dersi 100 ulke gezmeden olmemek.
 • No comments made yet. Be the first to submit a comment

Leave your comment

Guest
Guest Perşembe, 04 Mart 2021