Ders özetleri ve deneme sınavları için tıklayın.

 

1. Dönem Ders Özetleri                                   2. Dönem Ders Özetleri
3. Dönem Ders Özetleri                                   4. Dönem Ders Özetleri
5. Dönem Ders Özetleri                                   6. Dönem Ders Özetleri
7. Dönem Ders Özetleri                                   8. Dönem Ders Özetleri

 

Facebook Grubumuza Katılıp Ders Çalışmak İçin Tıklayınız.

                     

Facebook Grubumuza Katılmak İçin Burayı Tıklayın

Yazmak bir yetenek okumak ise vazgeçilmezliktir

"Nereye gidersen git bulacağın aydınlık
Zihninin aydınlığı kadardır"

 • Home
  Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
 • Categories
  Categories Displays a list of categories from this blog.
 • Bloggers
  Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
 • Login
  Login Login form

İÇİMDEKİ EDEBİYAT AŞKI

Posted by on in Günlük hayata dair keskin tespitler
 • Font size: Larger Smaller
 • Hits: 3426
 • Subscribe to this entry
 • Print

        İlkokulun çocuksuluğunda okul kantininden aldığımız sakızlardan çıkan etiket şeklinde duvar yazılarına anlam yüklemeye başladım önce.Oysa okuduğumuz kitaplar Cin Ali ve Ayşegül serisinden öteye gitmiyordu bile.Sonra Ömer Seyfettin Kaşağı hikayesiyle tanışmam kısa sürmedi.Kardeşine iftira atarak,onun ölümünden sonra vicdan azabı çeken çocuğun dramı çocuk kalbimde beni sarsmış olmalıydı.

        Kitapların bambaşka dünyalara kapı açtığını anlamam ise okuduğum çocuk kitaplarındaki hikaye kahramanının yerine kendimi koymamla başladı.(O zamanlar bunun empati şeklinde bir kelimeye karşılık geldiğinden bile habersizdim)

        Büyüdükçe okudum;okudukça büyüdüm....

        Bir dönemin popüler kitapları Simyacı,Yüreğinin Götürdüğü Yere Git....derken bu sefer şiir merakı sardı dört bir yanımı.Amatörce şiirler yazar olmuştum artık.Sahibine gönderilememiş ders defterlerinin arasına yazılmış şiirler de olsa kendine özgü bir şeyler yapabilmek çok mutluluk vericiydi.En yakın arkadaşımda da aynı şiir sevgisi olunca şiir kitabı bile çıkarma hayalleri kurmaya başladık. Belki şuan için çok çocuksu ama üretme ve ürettiğini paylaşma istediğinin en masum hayaldi bu. Traj kaygısı bile gütmeden paylaşma isteği.Bunu ancak şimdi anlayabiliyorum.

       Liseye geldiğimde ancak bilinçli bir okuyucu olmaya başladım.Artık kitapları kapak fotoğraflarından,arkasındaki özetlerden ya da kitap hakkında yapılan yorumlardan (hepsi olumlu yorumlar!) az çok anlar olmuştum.Edebiyatın edeple ilgisini öğreten ve içimdeki sevgisini hissettiren bir Edebiyat Öğretmenim vardı benim.Önce onu sevdim sevdim ki ona değer verdikçe edebiyata olan ilgim daha da arttı. 

      Ve.... Artık üniversitede tek kazanmam gereken bölüm edebiyat diye düşünürken ve bu alanda derinleşmek isterken olmadı, olamadı. Sırf atanma ve garanti meslek anlayışı yüzünden istediğim bölümü okumamış, okuyamamıştım. Ta ki hayalimin bölümüne başlamadan önce canım öğretmenim Nigar Hocamın ölüm haberini alıncaya kadar.Sonra dedim kendime bu hayat hayallerini gerçekleştirmek için çok da uzun değil...

    Şimdi;

    Yerine getirilmesi gereken bir vasiyet gibi...

    Bitmeyecek bir sevda gibi...

    Canından öte can evlat gibi...

    İçimdeki Edebiyat Aşkı.

   

Rate this blog entry:
2
esra henüz özgeçmişini yazmamış

Achievements

 • esra
  esra Cumartesi, 06 Eylül 2014

  Bilmem bizde kompozisyon konusu belirli olurdu bastan o dogrultu yazardik.Galiba farkli dönemin çocuklarıydık...Yine de yorumun için tesekkurler kitaplik.

 • kitaplik
  kitaplik Cumartesi, 06 Eylül 2014

  çok güzel anlatmışsın edebiyat aşkını. Edebiyatın revaçta olduğu dönemlerin, serbest kompozisyon çocuklarıydık bizler. ''Yaz Kızım'' kelimesinin öncülüğünde yazar dururduk. stablize bir konumuz yoktu neyi istersek onu yazmamız istenirdi. Belki de bundan kalemimizi hiçbir fikrin kölesi yapmadık, Kalemimizin özgürlüğüne pranga atmadık.

  Reply Cancel

Leave your comment

Guest
Guest Cuma, 07 Ağustos 2020