Ders özetleri ve deneme sınavları için tıklayın.

 

1. Dönem Ders Özetleri                                   2. Dönem Ders Özetleri
3. Dönem Ders Özetleri                                   4. Dönem Ders Özetleri
5. Dönem Ders Özetleri                                   6. Dönem Ders Özetleri
7. Dönem Ders Özetleri                                   8. Dönem Ders Özetleri

 

Facebook Grubumuza Katılıp Ders Çalışmak İçin Tıklayınız.

                     

Facebook Grubumuza Katılmak İçin Burayı Tıklayın

Yazıların Cumhuriyeti

Kelimeler, kelimeler, kelimeler...

 • Home
  Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
 • Categories
  Categories Displays a list of categories from this blog.
 • Bloggers
  Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
 • Login
  Login Login form

Hey Gidi Sakız Ağacım!

Posted by on in Fevri
 • Font size: Larger Smaller
 • Hits: 2748
 • Subscribe to this entry
 • Print

Seneler önce tanıştık seninle...Bahçenin tam ortasına kurulduğundan olsa gerek, pek bir heybetli ve mağrur göründün gözüme. Etrafındaki diğer ağaçlara ve bitkilere hamilik yaparak "Korkmayın, ben buradayım!" der gibiydin.

Yıllar boyu gölgenin altında dinlendiğimiz bankta, güzel sohbetlerin ve kıymetli dakikaların şahidi oldun hep. Moralim bozulup ağladığımda da dinledin beni, neşelenip durmadan konuştuğumda da...

Sadece bizi değil, cırcır böceklerini de misafir ettin bıkmadan. Onlar bağıra bağıra şarkı söylemekten yorgun düşüp dinlenmek üzere yerleşti dallarına, güç toplayıp yeniden başlayabilmek için...

Sevenin kadar sevmeyenin de vardı elbet...Bir yaz başı geldiğimizde seni neredeyse yarı çıplak bulduk. Dallarının ve yapraklarının yarısı yoktu; yeşile aldırmayıp ille de mavi diyenler seni bu hale getirmişti. Kızdım, öfkelendim, üzüldüm...Denizin güzelliğini ağaçla tamamlamamalarına kızdım, manzara uğruna yapılana öfkelendim, hiçbir zaman yeşili gereği gibi içten sevemeyecek insanlar adına üzüldüm. Faili meçhul kaldı, ne kadar uğraşsam da sana bunu yapanı bulamadım. Üzgün halimi gören babam usulca eğildi kulağıma ve şöyle dedi; "Merak etme, eskisinden çok daha güzel olacak." O göremedi ama sen gerçekten de herkese inat daha bir güçlendin, güzelleştin.

Şimdi bugünlerde başladın etrafı bembeyaz örtüyle kaplamaya. Sakızlar incecik kum taneleri gibi yağıyor her gün. Yanına yaklaştığımda ayaklarımın altında ezilmeye başlıyor; gelişimi haber veriyor sana. Ben yine de oturuyorum gölgende, kitabımı okurken sayfaların arasına giren sakız zerrelerinin çıtır çıtır eden sesiyle hüzünleniyorum, çünkü ayrılık vakti yaklaşıyor.

Hey gidi sakız ağacım! Evet, veda vaktine az kaldı...Önümüzdeki yaza görüşmek ümidiyle; kendine ve bahçeye iyi bak olur mu?

Rate this blog entry:
4
Bitmek bilmeyen okuma ve yazma aşkıyla, hayallerimin peşindeyim...

Achievements

Author's recent posts
 • cansel candemir
  cansel candemir Pazartesi, 25 Ağustos 2014

  Ne güzel :) Gerçekten sakız ağaçları toz gibi sakız mı saçıyor etrafa.Kokuyordur da hem mis gibi.Çok merak ettim.Çok güzeldi,kalemine sağlık canım ;)

  Reply Cancel
 • Gözde Sayınsoy
  Gözde Sayınsoy Pazartesi, 25 Ağustos 2014

  Kokusu belki de rüzgarın etkisiyle çok yok ama evet, her taraf biraz yapış yapış olmak suretiyle kum gibi bembeyaz oluyor. Yunanistan'da, Sakız Adası'nda hep keseler bağlıyorlarmış, başka türlü toplamak çok zor...

  Reply Cancel
 • kitaplik
  kitaplik Pazartesi, 25 Ağustos 2014

  Güzel yazın için tebrik ediyorum bana Atilla İlhan'ın ''ağaçlar sonbahara hazırlanıyor bu şehir o eski istanbul mudur'' dizeleri hatırlattı . harap edip duruyoruz çevremizde ne varsa sonra eskiye özlemleri mırıldanıp duruyoruz.

  Reply Cancel

Leave your comment

Guest
Guest Pazartesi, 06 Temmuz 2020