Ders özetleri ve deneme sınavları için tıklayın.

 

1. Dönem Ders Özetleri                                   2. Dönem Ders Özetleri
3. Dönem Ders Özetleri                                   4. Dönem Ders Özetleri
5. Dönem Ders Özetleri                                   6. Dönem Ders Özetleri
7. Dönem Ders Özetleri                                   8. Dönem Ders Özetleri

 

Facebook Grubumuza Katılıp Ders Çalışmak İçin Tıklayınız.

                     

Facebook Grubumuza Katılmak İçin Burayı Tıklayın

“Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır.” Yaşar Kemal

nedensizce yazar dururum, bir edebi bütünde akar gider varlığım.

 • Home
  Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
 • Categories
  Categories Displays a list of categories from this blog.
 • Bloggers
  Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
 • Login
  Login Login form

Bekçi Rızanın Polislikle İmtihanı

Posted by on in hikaye
 • Font size: Larger Smaller
 • Hits: 2187
 • Subscribe to this entry
 • Print

 Mahallemizin bekçisi Rıza’nın ezelden beri Polis olma hayali vardır fakat Bu hayali bir türlü gerçekleşememektedir. Polis olmasa bile hafiyelik onun için hobiden öte bir yaşam felsefesidir. Sherlock holmes kitaplarıyla tamamlamıştır tüm gelişim evrelerini.

Mahallede her akşam rutin hala gelen hırsızlık olaylarını çözse, hırsızı yakalasa Emniyet Amirinin gözüne girebilirdi ve polisliğe terfi edebilirdi. İlk milli kahramanlığını yaşamanın zamanı gelip geçiyordu bile.  Hemen bu akşam başlamalıydı işe.

Bu akşam gözüne uyku girmeyecek, herhangi bir dükkan önünde piniklemeyecek, gözünü dört açacaktı.

Akşam ezanına yakın görevi devraldı Bekçi Rıza, her zamankinden daha dikkatli, daha heyecanlıydı. Hiç girmediği mahalle aralarına bile giriyordu bu akşam.

Ortayaşlı bir kadın silüeti belirdi mahalle arasında. Bekçi Rıza, hanımlara karşı kullandığı birkaç kibar kelimeyi lügatından çıkarıp ‘’Nereye gidiyorsunuz hanımefendi bu saate diye seslendi’’. 

‘’Kocamdan dayak yedim anneme gidiyorum bu saate’’ diyerek durum tespiti yaptı gizemli kadın. Bekçi Rıza kadının kalın sesini hiç beğenmemiş, muhtemelen bu kaba sesinden dolayı dayak yemiştir diyerekte görüş bildirdi içinden. Kadın yavaş adımlarla uzaklaştı ordan.

Kadını mahalle arasında bırakıp etrafı kol açan etmeye devam etti, hiç kimse dolaşmıyordu bu akşam. Her şey kontrol altındaydı artık. Günlük bir hobi haline gelen hırsızlık olayı, bu akşam mahallede vuku bulmayacaktı. Sessiz sakin bitirdi nöbetini.

Sonraki gün sabaha umutla uyandı ve karakola gittiğinde Amirine fiyakalı bir selam çakıp ‘’Nöbetçi olduğum Mahallede dün akşam,  nöbetim esnasında hiçbir vaka olmamıştır sayın amirim’’ amir gerildi , gözlerini çattı , ayı oğlu ayı teşbihiyle söze başladı. Dün nöbetin esnasından kadın kılığıyla dolaşan hırsızlar mahallede soyulmamış ev bırakmamış. Rıza’nın yüzündeki ifade şaşkınlığa dönüştü,  terfi yapayım derken bekçiliği bile ipotek altındaydı şimdi. Durumu anlamıştı, dün ki kalın sesli kişi kadın kılığına girmiş hırsızdı. Kafaya koydu bu akşam yakalayacaktı onu. Amirine bir kez daha selam verip ayrıldı odasından ve akşamı beklemeye başladı.

Akşam geldi çattı. Rıza pür dikkat etrafı gözetlemeye başladı. İn cin top oynuyor, Bekçi Rıza bile bu kadar sessizliğe anlam veremiyordu o sessizliği karşıdan gelen yaşlı bir adam bozuyordu.  Bekçimiz, hemen Yaşlı Adam’ın elinden tutuyor onu en yakın parka oturtuyordu.  Bu akşamın köründe burada olma sebebini sorduğunda ‘’insanlık ölmüş! hastaneden beni taksiyle getiren adam beni  buracıkta bıraktı’’  Rıza insan olmanın verdiği sorumlulukla yaşlı adamı evine götürmek istedi.  Evin önüne varıldığında bütün ışıklar kapalıydı. Yaşlı Adam, kızının panik atak olduğunu ve sesi duyarsa kötü olabileceğini söyledi.  Kapı açılmadan, gürültü yapmadan merdivenle pencereden içeri girme konusunda fikir birliğine vardılar.  Bekçi Rıza en yakın yerden merdiven temin edip Yaşlı Amcayı sağ salim pencereden içeri sokup görev yerine döndü. İnsani görevini yapıp, vicdanen de rahatlamıştı, şimdi sabah olsunda amirimin karşısına başım dik çıkayım hayalleri kuruyordu.

Güneşin belirmesiyle nöbetini bırakıp,  karakolda amirinin odasına girdi, tekmilini verdi  ‘’Nöbet yerimde herhangi bir vakaya rastlanmamıştır’’ Sözünü söylemeden,  Amir sinirle yakasına yapıştı. Ulan!!! Hırsızlar dün akşamda yaşlı adam kılığına girerek kaymakamlığı soymuşlar. Bekçi Rıza, adeta çıldırmıştı. Hırsıza yardım yataklık yapmanın da huzursuzluğu içindeydi. Üstelik bir devlet bekçisi nasıl kaymakamlığı bilmez diyede hayıflandı içinden. Hep bu insaniyeti yüzünden kurban gidiyordu. Selamını verip, ayrıldı Amirinin odasından . Canı sıkılmıştı. Nasıl kandırılıyordu her akşam. Ama bu nöbeti esnasında kimseye acımayacaktı; yaşlı, kadın, erkek, çocuk kim olursa olsun acımayacaktı.

Bu duygularla akşamı bekledi ve akşam olunca da nöbet yerine geçti. Herzaman ki gibi mahallede bir sessizlik hakimdi . Bu seferde sesizliği bozan Bozacıydı . Bekçi Rıza, bozacıyı durdurup hiçbiryere kıpırdamamasını söyledi . Nöbeti bitince,  Bozacıyı önüne alıp doğru amirinin yanında aldı soluğu. 

 ‘’ Sayın Amirim! bu Bozacı arkadaşta şahidimdir, gözüme uyku girmedi, tüm akşam nöbeteydim…’’diyerek bitirdi konuşmasını.  Emniyet Amiri bu sefer gülerek ve heyecanlı bir ses tonuyla selamladı bekçisini. Botoks yaptırmış müşteri gibi sürekli gülüyordu amir.

Ertesi sabah bütün gazete manşetlerinde bir haber yayınlanır ‘’ Bozacı kılığıyla akşamları bonzai satan, temin eden çetebaşı,  kahraman bir bekçi tarafından yakalandı’’ bekçimiz milli bir kahramandı, polislik hayalleri kurabilirdi artık

Rate this blog entry:
2
kitaplik has not set their biography yet

Achievements

 • Benav
  Benav Perşembe, 04 Eylül 2014

  ben deçok beğendim ama en çok,kaba sesinden dolayı dayak yiyen kadına güldüm.ellerine sağlık

 • kitaplik
  kitaplik Perşembe, 04 Eylül 2014

  teşekkür ederim esra :)

 • esra
  esra Perşembe, 04 Eylül 2014

  Yok estağfurullah saçma olur mu hiç. Gayet de güzel bir mizah anlayışıyla yazmışsın...

  Reply Cancel
 • kitaplik
  kitaplik Perşembe, 04 Eylül 2014

  Teşekkür ederim esra :) evet o kısım biraz konudan kopuk olmuş ama sözkonusu mizah olunca işin içine öyle biraz saçma efektler koydum :)

 • esra
  esra Perşembe, 04 Eylül 2014

  Kocamdan dayak yedim anneme gidiyorum bu saate’’ diyerek durum tespiti yaptı gizemli kadın.Sanki sadece bu kısmı olmamış bi tek : Durum tespiti yaptı yerine durum raporu verdi gibi bir tabir kullanılabilirdi.Onun dışında olay kurgusu gayet başarılı.Tebrikler.

  Reply Cancel

Leave your comment

Guest
Guest Cuma, 07 Ağustos 2020