Ders özetleri ve deneme sınavları için tıklayın.

 

1. Dönem Ders Özetleri                                   2. Dönem Ders Özetleri
3. Dönem Ders Özetleri                                   4. Dönem Ders Özetleri
5. Dönem Ders Özetleri                                   6. Dönem Ders Özetleri
7. Dönem Ders Özetleri                                   8. Dönem Ders Özetleri

 

Facebook Grubumuza Katılıp Ders Çalışmak İçin Tıklayınız.

                     

Facebook Grubumuza Katılmak İçin Burayı Tıklayın

Yazıların Cumhuriyeti

Kelimeler, kelimeler, kelimeler...

 • Home
  Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
 • Categories
  Categories Displays a list of categories from this blog.
 • Bloggers
  Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
 • Login
  Login Login form

Yalnızız / Peyami Safa

Posted by on in roman
 • Font size: Larger Smaller
 • Hits: 3940
 • Subscribe to this entry
 • Print

Bu roman, Samim'in, Meral'in, Besim'in, Mefharet'in, Selmin'in ve Ferhat'ın romanıdır. Ama en az bunlar kadar Simeranya'nın da romanıdır. Peyami Safa'nın, zamanının çok ötesine geçerek kaleme aldığı bu eser, çarpıcı ruh çözümlemelerinin, altının defalarca çizilmesi gereken hayata dair sözlerin birleşimidir. 

Roman, üç bölümden oluşur. Mirasyedi bir ailenin ahlaki sorunları ve onların işleniş şekli, ilk bölüme damgasını vurur. Samim, Besim ve Mefharet üç kardeştir, Mefharet'in kızı Selmin de onlarla birlikte yaşamaktadır. Selmin'in aşk hayatı ve bunun yansımaları, annesinin hezeyanları, dayısı Besim'in bu konuya ve genel olarak hayata hedonist ve alaycı bakışı işlenir bu bölümde. Bütün bunların yanına büyük ağabey Samim'in kendisinden yaşça epey küçük bir kız olan Meral'e duyduğu aşk da eklenir. Samim'in kendi uydurduğu ve sürekli yazarak bir nevi kaçış olarak gördüğü hayali ülke Simeranya, Thomas More'un Ütopya'sına benzemekle beraber, okuyucunun dimağında lezzetli bir tat bırakır. 

İkinci bölümde Samim ve Meral'in arasındaki aşkı ve bu aşkın sonuçlarını gözler önüne serer yazar. Samim, adeta yazarın sesi, düşüncelerini yansıttığı bir aynadır. Kıvrak zekası ve detaylara olan dikkat çekici hassasiyetiyle iç dünyasını okuyucuyla paylaşır. Bölümün canlı kurgusu ve hayrete düşüren olay örgüsü de ilgiyi sürekli ayakta tutan bir başka unsur olarak karşımıza çıkar. 

Üçüncü ve son bölüm ise gerilimin oldukça arttığı bir mizansenle birlikte trajik olduğu kadar sarsıcı bir sona hazırlanıştır. Eserin bitiş cümlesinden sonra, bu sonun getirdiği düşünsel depremler giderek artan bir şiddetle okuyucuyu avucunun içine alır. Bu yönüyle roman; yaşamı, ahlakı ve insanı oluşturan psikolojik ögeleri sorgulamayı ve tartışmayı da beraberinde getirir.

Yalnızız, Peyami Safa'nın klasik Doğu-Batı sentezli romanlarından oldukça farklı bir çizgide, çokça psikolojik tahlillerin yer aldığı, hayata dokunuşlarıyla tekrar tekrar düşünmeye sevk eden; nispeten gölgede kalmış ancak, yazarın başyapıtı sayılabilecek eserlerindendir. 

Rate this blog entry:
2
Bitmek bilmeyen okuma ve yazma aşkıyla, hayallerimin peşindeyim...

Achievements

Author's recent posts
 • Solmaz
  Solmaz Çarşamba, 03 Eylül 2014

  Gözdecim: Oldukça iyi hazırlanmış bir çözümleme. Kesin ve vurgulu cümlelerle tanıtım yapmışsın. Romanı hiç okumamış bir kişi olarak büyük bir eksiklik hissettim. En kısa zamanda okunmalı tadında. Başarılı analizin için kutluyorum. Kalemine, düşüncelerine sağlık.

  Reply Cancel
 • Gözde Sayınsoy
  Gözde Sayınsoy Çarşamba, 03 Eylül 2014

  Solmazcığım, çok teşekkür ederim. Gerçekten kesinlikle tavsiye ederim, eline aldığında kolay kolay bırakamıyorsun...

Leave your comment

Guest
Guest Cuma, 14 Ağustos 2020