Ders özetleri ve deneme sınavları için tıklayın.

 

1. Dönem Ders Özetleri                                   2. Dönem Ders Özetleri
3. Dönem Ders Özetleri                                   4. Dönem Ders Özetleri
5. Dönem Ders Özetleri                                   6. Dönem Ders Özetleri
7. Dönem Ders Özetleri                                   8. Dönem Ders Özetleri

 

Facebook Grubumuza Katılıp Ders Çalışmak İçin Tıklayınız.

                     

Facebook Grubumuza Katılmak İçin Burayı Tıklayın

Hayat;
Ne aşk davasıdır, ne de ekmek kavgasıdır.
Hayat, 'İnsan' kalabilme mücadelesidir;
Şerefinle, namusunla, onurunla!

 • Home
  Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
 • Categories
  Categories Displays a list of categories from this blog.
 • Bloggers
  Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
 • Login
  Login Login form

SUÇ VE CEZA

Posted by on in Kitap
 • Font size: Larger Smaller
 • Hits: 3507
 • Subscribe to this entry
 • Print

‘Suç ve Ceza’Dostoyevski’nin en ünlü,en uzun ikinci romanı ve  yazarına  en çok  şöhret kazandıran romanıdır.. Bir başka ‘’en’’ise yazarın kumar ve içki alışkanlıkları yüzünden maddi sıkıntıları en fazla yaşadığı dönemde yazdığı romandır.

 

‘’Suç’’ ve ‘’Ceza ‘’kavramlarını sıra dışı  bir yaklaşımla ele alan yazar,suçun ve dolayısıyla cezanın bireysel olabileğini,işlenen suçun,failinin konumuna göre cezalandırılması gerektiğine vurgu yapmıştır.

 

Son derece geçimsiz bir karakter olan Raskolnikov kendi tasarladığı ve kabul ettiği ahlaki değerleriyle,annesine ,kızkardeşine ve yakın çevresine yabancılaşmış, üniversite çevresinden uzaklaşmış ve doğru yolu, evrensel ahlaki değerlerin aksine, kendi tasarladığı ahlaki değerlere göre bulacağını hesaplayarak yola çıkmıştır. İnsanları, ‘Napolyonlar’ ve’ Sıradan İnsanlar ‘diye ikiye ayırmış ve bu ayrımı kendi ahlaki değerlerine göre biçimlendirip,  kendi safını yine bu değerlere göre belirlemiştir.

 

 Edebiyat tarihinin önemli bir kilometre taşı olan  bu romanın başka bir dengi var mıdır bilinmez,,uzun, bitmek bilmeyen tasvirlerine rağmen, okuyucuyu yormayan, aksine, tasvirlerin en ufak ayrıntısında bile okuyucuyu kahramana biraz  daha yaklaştıran büyüleyici bir güç… Ve bu güç,şüphesiz, kitabı dünyanın en iyi ilk 10 romanı listesine taşımıştır.

 Bu başyapıtla ilgili yazacak çok şey var elbette ama ‘’suç ve ceza’’bir yayınevinin yorumuyla ve kısacası ‘’İnsan eliyle yaratılacak en güzel eser’’diyerek bitirmek istiyorum.

Ve Cemil Meriç. "Dosto ve Biz" adlı yazısından:

"Suç ve Ceza, baştan sonuna kadar okuduğum, büyük bir kısmını çevirdiğim, daha doğrusu çevirdiğimi sandığım ilk yabancı kitap. Bu bir keşifti. Kristof kolomb'un önüne Amerika'yı çıkaran kader, benim karşıma da Dosto'yu çıkarmıştı, Dosto'yu yani sonsuzu. Bu girdaplar ve zirveler dünyasında, tek başıma dolaşacak yaşta değildim. Kıyıdan seyrettim ummanı. Aylarca Raskolnikov'u yaşadım. Sonya'yı sayıkladım aylarca... Bir ölüyü öldürmüştü Raskolnikov, bir abesi yok etmişti... Anlayamazdım Dosto'yu. İnsanın kendi kendisi ile kavgasını anlayamıyordum. Dünyada iyiler ve kötüler vardı. Raskolnikov, gençti ve acı çekiyordu. Niçin yaşadığı belli olmayan bir tecritti tefeci kadın. Elbette izale edilecekti, hayatın kanunuydu bu. Dosto'nun dünyası, uçakla üzerinden geçilecek herhangi bir harita parçası değil. Dosto, insanlığın ezelî davalarını mihraklaştıran bir romancı. Balzac'ın kahramanı onunkiler yanında tek buutlu; birer 'komedi' kahramanı hepsi de, terbiyeli ve uslu birer kahraman. Fransız romancısının delileri bile akıllı. Mükemmelin romancısı Balzac, mütekâmilin romancısı. Kucağında yaşadığı toplum da sıhhatli, kendisi gibi. Sıhhatli, yani bir tarafı noksan. Biz, Balzac'tan fazla Dosto'ya yakınız. Acılarımızla, zilletlerimizle, hayal kırıklıklarımızla. Dosto'yu anlayabilir miyiz? Evet. Hem de Batı'nın bütün romancılarından çok. 1968'den beri kurbanı veya seyircisi olduğumuz trajediyi, bütün çıplaklığı, bütün eziciliği ile Ecinniler'de yaşıyoruz. Sosyalızm, anarşizm, batıcılık... Dosto, bütün dertlerimizin üstünde düşünmüş, tabiî bir Rus milliyetçisi olarak."

 

 

 

Rate this blog entry:
2
feryal henüz özgeçmişini yazmamış

Achievements

Author's recent posts
 • Benav
  Benav Çarşamba, 20 Ağustos 2014

  Çok teşekkür ederim,sanırım bu derinlik romanın niteliğine göre değişiyor.

 • zas
  zas Çarşamba, 20 Ağustos 2014

  Tanıtımlarınızı daha uzun tutmaya ve daha fazla derinleştirmeye başladınız. Yazmak şimdiden size yarıyor.

Leave your comment

Guest
Guest Cuma, 14 Ağustos 2020