''insanın birbirine bir daha, bir daha sarılmasına, bir daha, bir daha 'güle güle git! yolun da bahtın da açık olsun!' demesine izin vermezler. 'dur bir daha sarılayım! ver elini öpeyim!' dedirtmezler. alırlar böyle, koparırlar..bakakalırsın kapanan kapıya..o da döner bakar..ama kapalı..yanyanayken öpmek, bir daha, bir daha öpmek varmış gözlerini! kollarını genişten açıp, can cana bir daha sarılmak varmış...(Fakir Baykurt -Koca Ren ) doyamadığımız, fazlasıyla hasret gideremediğimiz Edebiyata hak ettiği yere kavuşamayan yazarların başında gelir Fakir Baykurt.

1929 yılının kavurucu bir yaz sıcağında adı gibi fakir bir yaşamla gözlerini açar dünyaya, kendisine verilen doğum tarihi tamamen nüfüs memurunun takdiri şöyle anlatır yazar kendini ''1929 doğumlu olduğum doğru. Ay, gün bilinmiyordu. Anamla konuştuk. Köyde orak mevsimi. Tarlada sancılanıp eve gelmiş. Haziran ortasıdır...” savaşta ölen amcasının adı olan Tahir ismi verilmiştir kendisine.

2. Dünya Savaşının başladığı yoksul ve yoksun bir dönemde geçer çocukluğu ,sıtmaya yakalanır gençliğinde ve böylece başlar yazma dönemi, yazarak unutur hastalığını ve yazmak artık onun için bir tedavi yöntemi.  Isparta Gönen Köy Enstitüsü'ne yazılır ve enstitü sonrası Yeşiloava'nın Kavacık Köyüne öğretmen olarak atanır.

Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın genel başkanlığına seçilir. 1971’de ordunun yönetime el koyması ile başlayan sıkıyönetim döneminde Baykurt iki kere gözaltına alınır. Aynı yıl Tırpan ile Türk Dil Kurumu Ödülü'nü kazanır. Kitaplarının yeni basımları yapılırken yazar askeri tutukevinden Ankara Merkez Cezaevi'ne aktarılır. 1973 yılında Can Parası ve Köygöçüren basılır. Baykurt’un yurt dışına çıkışı da yasaklanmıştır. 1974 yılında İçerdeki Oğul basılır. Keklik romanını yazar. Can Parası ile Sait Faik Ödülü'nü kazanır. Askeri Yargıtay’da TÖS Davası’ndan beraat etder. Sınırdaki Ölü ve Keklik kitap olarak basılır. 1976 yılında Sakarca basılır. 11 Ekim 1999 Pazartesi günü tedavi gördüğü Almanya’da Essen Üniversitesi Kliniği’nde pankreas kanserine yenik düşerek ölmüştür.

ESERLERİ:
ROMAN:

ÖYKÜ:

TOPLUM-EĞİTİM YAZILARI:

ÇOCUK KİTAPLARI:

ŞİİR:

ÖDÜLLERİ:

 

NEDİR SAVAŞ?

En ucuz tüfekle yoksul eve bir banyo
Bir topla oyun yeri mahalle çocuklarına
Bir tankla on derslikli on okul
Bir uçakla yedi köye bir hastane
İki denizaltıyla üç ırmak çöle ulaşır

Bir roketle koca şehir kurulur
Bir taburun postallarıyla çocuklar
Kızamıktan kurtulur
Beş yıl birikse bir kolordunun parası
Kansere ilaç bulunur

Ölenlere dikilen anıtlar da para
Kalanlara nişanlar kolayla mı takılır
Bir ordunun bütçesiyle on il bağlık bahçelik olur
Düşün, ne yer, kaça semirir bir general

Bırak atom savaşlarını bir an
İki komşu arasında sıradan bir savaşı düşün
Kimileri yıllar yılı bitmiyor
Atılan bombalar, harcanan mermiler
Alınteri vergilerden

Yakılıp yıkılmış bir şehir
Kolayla mı yapılır yeniden
Evlerin asansörü merdiveni penceresi
Bir düşün serin kanla lütfen
Dirilir mi yirmisinde ölen asker, askerler

Bir düşün serin kanla, yada sor bir uzamna
Yanıtla şu küçük soruya rica ederim
Aptallık değil de nedir
Nedir savaş?